Jukka Halonen U20-joukkueen päätoimiseksi vastuuvalmentajaksi
Juniori HermesJulkaistu: 29.04.2024 13.32

Jukka Halonen U20-joukkueen päätoimiseksi vastuuvalmentajaksi

Seura ja valmentaja Jukka Halonen ovat tehneet 1+1 vuotisen valmentajasopimuksen seuran U20-joukkueen vastuuvalmentaja toimimisesta.

Jukka siirtyy Kokkolaan IPK:sta, jossa on menneet neljä kautta toiminut seuran U20-joukkueen vastuuvalmentajana. Valmennuskokemusta Jukalla on noin 20 vuotta ja hän on toiminut aikaisemmin IPK:ssa lähes kaikissa ikäluokissa sekä seuran valmennusvastaavana.

Jukka on kouluttautunut liikuntaneuvojaksi ja käynyt kaikki jääkiekkoliiton tarjoamat koulutustasot. Hän käy parhaillaan huippuvalmentaja/ammattivalmentajan (HVT/VAT) tutkintoa.

Jukka kommentoi sopimusta: ”Olen tulossa Kokkolaan erittäin innostuneena. Pääsen toimimaan hyvin hoidetussa organisaatiossa ja tuomaan oman osaamisen arkeen. Seuralla/ joukkueella selkeät tavoitteet, mikä antaa jokapäiväiselle tekemiselle hienon pohjan, mistä arjen kautta päästään kehittämään peli- ja lajitaitoja ja sitä kautta saavuttamaan mahdollisimman hyvä kausi.”

”Jukka on kokenut valmentaja ja hän tietää kokemuksesta mikä on U20-sarjan vaatimustaso. Jukan kanssa tavoitteena on luoda U20-joukkueeseen ympäristö, jossa pelaajat pystyvät ottamaan seuraavat askeleet aikuisten sarjoihin.” Kommentoi seuran valmennuspäällikkö Joona Kangas.

Joukkueen pelaajakartoitus on edelleen käynnissä. Lisätiedot: https://www.juniorihermes.fi/uutiset/51716/u18u16-kartoitusviikonloppu-27-284-kilpajoukkueiden-u20u18u1

Juniori Hermes RY
Kaarlelankatu 57
67100, Kokkola


Valmennuspäällikkö:
Joona Kangas

0400588042

joona.kangas@juniorihermes.fi

  
Kehitysvalmentaja
Gleb Starobinets
0407780018

gleb.starobinets@juniorihermes.fi


Taitovalmentaja

Tuomas Kokkonen

0408240360

tuomas.kokkonen@juniorihermes.fi